Vodka nesmí chybět! A protože platí, že čím bezcharakternější, tím lepší, výrobci se mezi sebou předhánějí v tom, který z nich vyrobí čistší a více neutrální destilát. Výsledkem těchto snah byl vznik kategorie ultrapremiových vodek. Právě do této patří pětkrát destilovaná Beluga, právem považovaná za nejprestižnějšího pokračovatele klasické linie ruských vodek. Ideální společnice k pojídání kaviáru. Rozhodně nepodmražovat.
Další základní ingredience, která nesmí v domácím baru scházet. Základní báze bezpočtu míchaných koktejlů. Bombay Saphire upoutá především svou jemností, lehce z něj vystupuje deset druhů koření. Přímo předurčen pro výrobu Martini cocktail.
Zástupce vermutů, bez kterých to ani doma nejde! Martini má navíc obrovskou historickou tradici, umí být sexy a šmrncovní. Kromě toho neustále pracuje na své líbivosti. Mezi tváře této italské značky patřili a patří James Bond či George Clooney.
Po Martini další z italských tekutých ikon! Excelentní hořčina s unikátní barvou, ke které se nepodařilo řadě plagiátorů zvučných jmen ani přiblížit. A přes nemalou nabídku různých vermutů bitter lze totéž říci i o chuti. Podle některých zdrojů je výsledná barva způsobená barvivem pocházejícím z křidélek bource nopálového. Kromě toho k výrobě slavného koktejlu Garibaldi stačí pomerančový džus. Máte-li kromě Campari po ruce červený vermut a gin, můžete se bez bázně pustit do Negroni.
Zástupce českých destilátů, které vznikají v kooperaci našeho známého výrobce a společnosti Rémy – Cointreau Czech republic. Podle mého názoru jednoznačně nejlepší domácí destilát. Krásně vyzrálé a voňavé hrušky, produkt, který se neztratí ve světové konkurenci.
Snad žádná domácnost nemůže fungovat bez rumu. Don Facundo Bacardi má nehynoucí zásluhu na tom, že díky stálému zušlechťování se z původně sprostého destilátu stal mok, který pohladí na duši. Obsahem láhve, věnované zakladateli firmy, je exkluzivní směs stařených rumů s visačkou té nejvyšší možné kvality.
Klasický představitel námořních rumů s vysokou „voltáží“pro tvrdé chlapy. Až do roku 1970 fasovali příslušníci britského královského námořnictva jednu pintu (0.568 l) tohoto rumu denně, než jedinečnou tradici zrušila sama královna. Směs rumů pocházejících ze čtyř ostrovů – Trinidad, Guyana, Tortola, British Virgin Island, které se posléze míchají na jediném místě.
V Portu funguje nezávislá komise, před kterou se musí dostavit každý výrobce a před jejími členy obhájit skutečné stáří každého sudu. Portské víno, v tomto případě od tradičního a váženého výrobce, patří vedle rumu, koňaku a whisky k velmi dobrým partnerům doutníků.
Obsah láhve nejvyšší možné kategorie je tvořen z více, než stovky různých destilátů. Výsledek lze stěží popsat, nutná je ochutnávka. Mimochodem, při konzumaci každého koňaku zapomeňte na nahřívání skleničky. Pokud totiž tento ušlechtilý destilát něco skutečně nesnáší, jsou to prudké změny teploty.
Vedle slavnějšího koňaku je Armagnac noblesní a chytrý bratr s dobrou univerzitou, jehož ramena příliš nevyčuhují. Navíc ve srovnání s koňakem spočívá nepopiratelná marketingová výhoda armagnacu v udávání přesných letopočtů. V tomto případě jsme vybrali rok 1968, neboť se jedná o vzpomínku na rok revoluční a toto číslo nosí na dresu Jaromír Jágr.
Pakliže toužíte po jemné a komplexnější whisky, stěží si můžete vybrat lépe. Jedná se totiž o produkt, v jehož případě jsou slova chvály zbytečná a žádný superlativ dostatečně nevystihuje realitu. V moku je obsaženo několik tuctů sledových whisky, nejmladší složce je 38 let.