Charles „Charlie“ Munger (1924) oslavil prvního ledna 96. narozeniny. A přestože se s naspořenými 1.7 miliardou dolarů, dá docela slušně vyžít, skoncovat s byznysem zatím nehodlá. První peníze přitom vydělal jako prodavač v obchodě s potravinami dědečka Warrena Buffetta. V průběhu druhé světové války působil jako vojenský meteorolog. Před vstupem do armády, ve které to dotáhl na podporučíka, studoval matematiku na University of Michigan. Rodnému vzdělávacímu ústavu věnoval stovky miliónů dolarů.
Posluchač vlastní hudby
Po přestěhování se z Nebrasky do Los Angeles absolvoval Charlie Munger v roce 1948 právnickou fakultu Harvardské univerzity. V roce 1959 se si coby úspěšný právník skočil na večeři s Warrenm Buffettem a dohodli Berkshire Hathaway. V roce 2014 přitom Warren Buffett přiznal, že ačkoli byla mnoha miliardová společnost vybudována na základě Mungerova konceptu, platil svého času kamarádovi Charliemu směšných 15 dolarů na hodinu. Věštec z Omahy charakterizuje dlouholetého přítele
a spolupracovníka jako „divoce“ nezávislého intelektuála, který se pohybuje v rytmu vlastní hudby, kterou nikdo jiný neposlouchá. Mimochodem, Charlie Munger zvládl v padesátých letech Braillovo písmo.
Po neúspěšné operaci totiž přišel o levé oko, zároveň hrozila ztráta pravého, které ovšem oproti původní předpokladům stále funguje.
Charlieho třináctero
Přes přece jen lehce pokročilý věk, zastává otec sedmi dětí (jeden ze synů, syn Teddy zemřel v devíti letech na leukemii), post předsedy představenstva vydavatelství Daily Journal Corporation. Zároveň je členem představenstva společnosti Costco Wholesale Corporation, jedná se o největší členský velkoobchodní řetězec v USA fungující na základě systému cash and carry. V nedávném rozhovoru pro stanici CNBC, prozradil Charlie Munger třináct pravidel, vedoucích k úspěchu. 1. Myslím, že Warren a já známe vlastní limity lépe, než ostatní lidé. 2. Nikomu nezáviďte 3. Snažte se prožít den tak, abyste usínali chytřejší, než jste se ráno probudili. 4. Je pozoruhodné, kolik lidí uspělo jen díky tomu, že jim místo touhy po inteligenci, stačilo nebýt hloupí. 5. To, že se vám něco líbí, neznamená, že vám to svět dá. 6. Zbavte se lidí, kteří vždy a s patřičným sebevědomím, odpovídají na otázky týkající se věcí, o kterých nemají ani ponětí. 7. Nevěnoval jsem pozornost hranicím akademických oborů, jenom jsem se snažil vždy využít myšlenek, které se mi hodily. 8. Berte vážně každý jednoduchý nápad. 9. Neurážejte se kvůli hloupostem. 10. Snažte se neutrácet příliš mnoho peněz. 11. Neberte si problémy osobně. 12. Obklopte se spolehlivými a důvěryhodnými lidmi. 13. Dělejte jenom to, co musíte a chcete. Nutno říci, že v tomto případě se Charlie Munger, jinak nepříliš sdílný muž, docela rozpovídal. Když byl totiž před časem požádán o vysvětlení toho, kterak došel k úspěchu, odpověď byla stručná: „Jsem racionální.“