Tak pravil Jaromír Nohavica…

smrckal.com: Minulý týden jsem byl na Žižkově Pod věží na koncertu Jaromíra Nohavici. Ostravský
bard je dle mého názoru nejspíše jedním z mála solitérů naší populární hudby, takže jsem trochu
„zasurfoval“ po internetu a našel následná moudra.

„Myslel jsem si nepokorně, že jsem už ve svých letech prožil všechno a nic zásadního mě nečeká. A ejhle, přišla pandemie a já zjistil, 
že v životě může být během krátké doby zase všecko trochu jiné. Přišel jsem na několik velmi pozitivních věcí. Především, že se dá všechno překonat. Když musíš, tak musíš. A že je důležitá rodina. Trochu nepříjemné bylo zjištění, že blbců kolem nás je fakt spousta. Geniálně to v jednom nedávném rozhovoru řekl americký hudebník Bruce Springsteen, když prohlásil, že už se začíná bát některých svých sousedů.“ (zdroj: Novinky, 2021) „Nejsem ten typ, který by každý den odvedl určité penzum práce. Napsat písničku – to není o tom, že si teď řekneš, že ji napíšeš. Je třeba mít stále otevřenou hlavu a dělat i věci, které s tím nesouvisí, sbírat to do toho batohu, který si neseš na zádech. Nechat tomu lehkost, netlačit na pilu – to si tak akorát uřežeš prsty a zlomíš pilu.“ (zdroj: Operaplus.cz, 2018) „Chcete-li vědět, co dělá bohatý člověk s penězi, mám pro vás jednoduchou radu: staňte se bohatým. Není to tak těžké, jak si myslíte. Naučte se něco, za co vám lidé budou dobrovolně dávat své peníze a když budete trpělivý a pracovitý.
Samozřejmě, můžete i krást. Ale to bych se bál, že skončím někde na dně přehrady.“ (zdroj: citato.cz) „Muž a žena mohou být skutečnými přáteli až poté, co se spolu vyspí.“ (zdroj: citáty.net) „Byl jsem s děvkou, ale seděl s ní pouze v kavárně, na pokoj jsem s ní nešel.“ (zdroj: Týden. cz, 2017) „Třináct mi bylo a vsadil jsem na vítězství Německa (ve finále MS s Anglií 1966) a prohrál pět fotek Vinnetoua – to byla krutá ztráta. Tehdy jsem si prvně uvědomil fotbalové kouzlo neurčitosti…Fotbal je kouzelný právě v tom, že se dá všechno okecat, písknout i nepísknout, nic není jisté. Podle mě mu nespravedlnost sluší.“ (zdroj: Reportér, 2016). „Když napíšu písničku, o které jsem přesvědčený, že je dobrá, vždycky se bojím, že je to ta poslední. Když po čase napíšu nějakou další dobrou, jsem příjemně překvapen. Jelikož se mi to stalo několikrát, neříkám, že už nic dobrého nenapíšu. Věřím, že sám sebe překvapím. Věřím, že to ještě přijde. Nevím jen, jestli to bude ta nejzásadnější písnička. Stačí mi, když bude zásadní. Pár bych jich ještě napsal.“ (zdroj: Novinky. cz, 2013) „Vždy píšu o sobě, o světě, ve kterém žiji, o tom, co zrovna teď prožívám, nebo co prožíváme my všichni. Když se zpětně podívám, jsou mé písně vlastně kronikou doby. Nejenom kronikou mé doby, ale celé té doby v naší česko – slovensko – polsko – rusko – německo – francouzské kotlině.“ (zdroj: Deník, 2012). „Hrál jsem v, Las Vegas, ale ne na kytaru. Hrál jsem ruletu. Kluci jsou spořiví, ale já je přemluvil k návštěvě kasina s tím, že ta prohra našich poctivě vydělaných peněz, nás, chlapy, zlidští. Každý jsme si určili svoji malou částku a zajímavé bylo, že jsme ji prohráli, velmi rychle. Já čekal, že s penězi, které jsem měl, vydržím tak tři hodiny. Takže když jsem po pětadvaceti minutách odcházel a neměl nic, bolelo mě srdce, ale věděl jsem, že jestli teď půjdu na pokoj a vytáhnu kreditní kartu, bude to cesta do pekel.“ (zdroj: Reflex, 2009).